Türkiye Sanat Festivali

Sanatın tarihsel boyutunun öncü kentlerinden olan Mardin’de, Türk sanat kültürünün birleştirici ve sembolize edici yönlerinin olması nedeniyle hazırlanan olimpiyat yarışmasında 3 ana dal ve toplamda 5 kategori yarışacaktır. Sanata çağrı yöntemiyle katılımcı kabulü yapılacak ve her kategorinin alan uzmanları jüri olarak görev yapacaktır.

Yurdun her köşesinden sanat bileşenleri bu olimpiyat içerisinde yer alıp, medeniyet beşiği Mardin’de sanat ve hünerlerini sergileyerek bir TÜRKİYE klasiğini olimpiyat yarışması çerçevesinde gerçekleştireceklerdir.

Tarihi 5 bin yıl önceye dayanan ve 7 dil kullanan ayrıca bağrında birçok din barındıran Mardin bir yönüyle YAŞAM SANATI MERKEZİ olarak da kabul edilmektedir. Doğal sanat ruhunun başkenti olan Mardin kentinde finale kalan yarışmacılar sanatın olimpiyat meşalesini yakarak, sanatın bir kez daha evrenselliğini ortaya koyarak uluslararası markalaşmayı pekiştirecekleri bir TARİHİ SANAT BULUŞMASINA fotoğraf karesi vereceklerdir.

YARIŞMA KATEGORİLERİ:
1.KUYUM SANATLARI KATEGORİSİ
MÜCEVHER
ALTIN
GÜMÜŞ

Telkari başta olmak üzere Altın ve Mücevher alanından öncü sanatçıların yetiştiği Mardin Kuyum alanında yapılacak olimpiyatlara 81 ilden katılacak kuyum sanatçılarının tasarım şaheserlerini tarih topraklarında ve Mardin kalesinin kartal yuvası alanında sergileyecekler.
Yarışmaya jüri olarak alan uzmanlarının yanı sıra sergi sırasında halk tarafından verilecek puanlama sistemiyle halk jürisi oluşturulacak. Yarışmacılar hangi kategoride yarışacaklarını müracaat formunda belirttikten sonra kendi kategorisinde yarışma hakkı kazanacaktır. Her yarışmacı sadece 1 tasarım ile yarışmaya girebilir.
Tarihi Mardin Müzesi bahçesinde sergilenecek olan eserlerin, isteğe bağlı olarak satışı gerçekleştirilebilinir.

ÖDÜLLER :
1. ÖZEL BÜST + 5.000 TL
2. ÖZEL BÜST + 3.000 TL
3. ÖZEL BÜST + 2.000 TL


2.FOTOĞRAF OLİMPİYATLARI

Yaşama Dokunuşun en temel sanat yansıması deklanjöre yürekle basmaktır. Tarihi bakışı, duygu aktarımı, toprağın nefesi ve havanın ritmi gibi birçok anının miras olma özelliği fotoğraf sanatının gizeminde saklıdır.
Yaşama Dokunuşu fotoğraf karesi içinde yaşatmayı başaran fotoğraf sanatçılarımız serbest kategoride çekecekleri YAŞAMA DOKUNUŞ TEMALI fotoğraflarını eleme jürisine gönderip değerlendirmeye ve yarışma adaylığına dahil olacaklardır. Ülke genelini temsil eden yönüyle 81 fotoğraf yarışmada yer alacaktır.
Her yarışmacı en az 1 en fazla 20 kare fotoğraf ile yarışmaya müracaat edecektir. Fotoğrafların daha önce herhangi bir yerde yarışmaya katılmamış olması gerekmekte ve yarışmacının bunu taahhüt etmesi gerekmektedir.
Yaşama Dokunanlar Platformunun instagram hesabında yayınlanacak olan fotoğraflara halk oylaması eşlik edecektir.
ÖDÜLLER :
1. DEKLANJÖR BÜSTÜ + 5.000 TL
2. DEKLANJÖR BÜSTÜ + 3.000 TL
3. DEKLANJÖR BÜSTÜ + 2.000 TL

3. RESİM KATEGORİSİ
Resim dilinin ruha dokunuşunu ve evrenselliğin birleştirici gücünü sergileyeceğimiz resim olimpiyatlarında serbest kategori çerçevesinde kompozisyonlu tablolar Sanatın Başkentinde toplanacak. YAŞAMA DOKUNUŞ TEMALI tablolar 50*70 ebatında ve isteğe bağlı yağlı boya ya da akrilik olarak eserleştirilecektir.
Yarışmaya giren tabloların daha önce her hangi bir yarışmada yer almaması gerekmektedir ve sanatçı buna dair taahhüt bildirimi yapmakla yükümlüdür. Sanatçı yarışmaya dahil edeceği eseri ile ilgili kompozisyon mektubu yazacak ve bu mektup eser ile birlikte sergideki yerini alacaktır. 1 sayfayı geçmeyecek olan kompozisyon mektubu sanatçının toplumsal mesajı ile ilintili olacaktır.
Mektup içerisinde sanat dışı ve ideolojik yada siyasi mesaj içerikli olan mektuplar ve eserler diskalifiye edilecektir.
ÖDÜLLER :
1. ALTIN FIRÇA + 5.000 TL
2. GÜMÜŞ FIRÇA + 3.000 TL
3. BRONZ FIRÇA + 2.000 TL