Gastro Türkiye

Ülkemizin, gastromi alanında UNESCO’da 9 şehirden biri olmaya layık görülen ve birçok Coğrafi İşaretli ürünleriyle ülkemizdeki bu konudaki yerini ispatlamış muhteşem şehirlerinden Gaziantep ilimizin, hem uluslararası arenada bu konuda ki haklı gururunu pekiştirmek hem de birbirinden güzel diğer illerimizin lezzetlerini tüm Türkiye’ye tanıtabilmek adına tüm şehirlerimizin şeflerini Gaziantep’te buluşturmayı hedefliyoruz.
Kültür turizmi kadar önemli olan fakat yeteri kadar önem verilemeyen Gastronomi turizmi aslında dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan ülkemiz için önemli bir fırsat kapısıdır.
Her şehrin yaşanmışlıklarını, toprağını, damak tatlarını ifade ettikleri birbirinden farklı lezzetleri tatma, ülkemizdeki değerleri çok daha özümseme imkanı verecek olan Gastronomi yarışması; bölgede farklı tatların boy göstermesi ile hem Gaziantep’e bu konuda bir ev sahipliği yapma fırsatı verirken hem de şehrin diğer birbirinden değerli tarihi yapısının da ziyaretçiler tarafından gözlemlenmesine, yaşanmasına vesile olacaktır.
Ülkemizin ve özellikle Mezopotamya coğrafyasının kültür, turizm, sanat değerleri yanı sıra Gastromide de iç turizm ve dış turizm odaklı uluslararası tanınırlılığını ve bilgilendirmeyi sosyal organizasyonlar eşliğinde sunmayı hedeflemekteyiz.
Düzenlenecek olan GastroTürkiye Yarışması ile tüm Türkiye kendi bölgesinin eşsiz sunumlarını gerçekleştirecektir.

KATILIM KOŞULLARI :
• Katılacak yemek şefi katıldığı il’e ait en az 2, en fazla 4 çeşit yemekle katılabilir. Tatlı alanında ise en az bir, en fazla iki çeşit tatlı sunumu yapacaktır.
• Katılacak şef mutlaka il’in bir kurumu tarafından aday gösterilmelidir. Münferit katılım kabul edilmeyecektir.
• Katılacak şef yaptığı yemeklerin tarihçesini yazılı olarak önceden bildirecektir.
• Katılacak şef yaptığı yemek tariflerini yazılı olarak önceden bildirecektir
• Katılacak şef yapacağı yemek ve tatlıların malzemeleri, yapımı ve jüri önüne sunumundan kendisi sorumludur.
• Katılacak şefin kıyafet formasın üzerindeki önlük platform tarafından verilecektir.
• Katılacak şef hazırladığı ürünlerin önüne şehrinin isim ve yemeğin isim tabelasını koymak zorundadır.

AÇIKLAMA :
Juri tarafından değerlendirilecek olan Gastronomi yarışmasına katılan şefler YAŞAMA DOKUNANLAR TARAFINDAN 1 YIL SÜRE İLE LANSMANLARDA YER ALACAKLARDIR.

ÖDÜLLER :
1. Altın Kep + 5.000 TL Para ödülü
2. Gümüş Kep + 3.000 TL para ödülü
3. Bronz Kep + 2.000 TL Para ödülü