MERHUM HIDIR BATUR KİMDİR ?


MERHUM HIDIR BATUR KİMDİR ?

Çuhadar ailesinin yaşayan en büyük ismi olan Hıdır Batur 20 Haziran 2024 günü hakkın rahmetine kavuştu. Türk Hava Kuvvetlerine 30 yılı aşkın bir süre hizmet vererek Kıdemli Hava Albay olarak emekli olan ve bu şerefli mesleği başarı ödülleriyle dolduran Hıdır Batur, emekliliğinin ardından sevda şehri Mardin’e yerleşip Batur kuyumculuğu kurarak kuyum esnafı oldu.

Bir dönem Türk Hava Kurumu Başkanlığını da sürdüren HıdırBatur gerek Şerefli Türk Ordusunda yaptığı görev, gerek STK yöneticiliği ve gerekse esnaflık yaptığı süreçte toplumun üst düzey takdirini ve saygısını kazanmış nadide bir isimdir.

Hayatı disiplin üzerine kurulmuş, gıybet ve boş sözlerden uzak, Allah ve İnsan sevgisi düsturu ile yaşamış, yetiştirdiği çocuklarını da aynı edep ve terbiye ile büyütmeyi başarmış mükemmel bir Baba, Aile lideri, toplum ağabeyidir.

Çuhadar’lar ailesinin lideri konumunda bulunan ve geniş bir aileyi birlik ve bütünlük içerisinde tutmayı her zaman başaran. Aile ve toplum bağlarında sulh esaslı bir yönetim gerçekleştiren, lafını esirgemeden konuşan ve her sözü edep, her hali tevazu bir kanaat önderiydi.

Cumhuriyetin temel değerlerine kökten bağlı, İman duygusu gelişkin, Vatana ve Millete hizmet kültürü her zaman diri olan ender büyüklerden biriydi.

Gerek sosyal, gerekse ekonomik yönden geniş bir yelpazenin başında olmasına rağmen, mütevazi yapısı, alçak gönüllü yaşam şekli, entelektüel yapısı ve gönüllere seslenişteki üstün lisanı ile tüm gönüllerin karşısında boyun eğdiği müstesna bir şahsiyetti.

Mardin Eşraflarından olan Çuhadar ailesinin kardeş ve kuzen olmalarına rağmen birden fazla soyadı kullanmaktadırlar. Rahmetli Hıdır Batur kök olarak Çuhadar ailesindendir.

Babası Merhum Hacı Hüseyin Batur

Amcası Merhum Hacı Şeyhmus Çuhadar

Amcası Merhum Hacı Ata Çuhadar’dır.

Eşi Milli Ailesinden Nermin Batur

Çocukları Serpil Çuhadar, Mine Can, Murat ve Serkan Batur’dur.

Kardeşleri Rahmetli Feyziye Çuhadar, Yüksel Çuhadar, Remzi Çuhadar, Rahmetli Sabahattin Batur,Servet Batur, Songül Doğan ve Aygül Batur’dur.

Emekli Hakim Sait Çuhadar

Eski Belediye Başkanı V. Mesut Çuhadar

Emekli Albay Emrullah Çuhadar kuzenlerinden bazılarıdır.

100’e yakın birinci derece yeğeni olan Merhum Hıdır Batur’un en bilinen yeğeni Siyasi Danışman Murat Çuhadar’dır.

Hayatı, kişiliği, yaşam şekli ve bıraktığı eserler yazılara sığmayacak kadar çoktur. Mardin çok değerli ve özel bir evladını kaybetti. Hepimizin başı sağolsun. Merhum Hıdır Batur’a Allah’tan rahmet diliyoruz. BAŞIN SAĞOLSUN MARDİN …

Bir yanıt yazın