ORHAN MİROĞLU VE DİĞER MARDİN’Lİ VEKİLLER

ORHAN MİROĞLU VE DİĞER MARDİN’Lİ VEKİLLER

Yazımın niyeti artık daha temiz bir toplum ve bu temiz toplumu dizayn edecek insanların farkındalık kazanmaları içindir. Kimseyi geçmişiyle yargılama hakkımız ve haddimiz yoktur. Yazımın muhatapları ile çok uzun zamana dayalı tanışıklılığımız, bazıları ile birlikte çalışmamız ve bazıları ile dostluğum vardır.

Yazımın muhatapları yine kızacak ya da kırılacaklar ama hiç kimse vatanımdan ve Mardin’den daha kıymetli değildir. Bu yüzden sürç-i lisan etmiyorum ve affola demiyorum. Çünkü af dilemesi gereken sizlersiniz.

Türkiye Yüzyılı ne demek bunu kimse tam olarak anlamadı ve algılamadı. Türkiye Yüzyılı Erdoğan’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği devrimin adıdır. Bu devrim sürecinin aktörleri arasında elbette devrimin ruhuna eşlik edemeyenlerde olacak ama iş o dur ki ülke menfaati ve makam kutsallığının farkına varmak ve gereğini yerine getirmektir.

Seni Minnet ve Rahmetle anıyoruz Fehim Adak. Mekanın Cennet olsun…. Diyerek yazıma başlıyorum.

7 Ekim Ak Parti Kongresinin ardından Erdoğan’ın A Takımı belli oldu ve Mardin’den Orhan Miroğlu 3.cü kez MKYK üyesi olarak takıma girmeyi başardı.

Orhan Miroğlu dışında Mardin’li olup başka şehirlerden Meclise giren Vekiller var ve bazıları da geçmiş dönem Mardin Milletvekilliği yapmış isimlerdir. Bu arkadaşlara şöyle bir bakalım.

MKYK ÜYESİ ORHAN MİROĞLU :

Ak Partinin en ilginç ve kafalarda halen soru işaretlerinin giderilemediği isimlerden birisidir. Geçmiş dönemde Devletin bütünlüğüne, Anayasal düzenin bozulmasına yönelik eylemleri nedeniyle uzun yıllar cezaevi yatmış, radikal muhalif gazetelerde köşe yazarlığı, yazdığı kitaplar ile Devlet yapısına ağır muhalif kalemler kullanmıştır.

HDP-DEHAP-DEP gibi terör iktisaplı partilerde yıllarca en üst düzey görev ve hatta Genel Başkan yardımcılığı yapmış Miroğlu, birden bire Ak Partiye entegre oldu, 2 dönem vekillik ve 3 dönem MKYK üyeliği sürdürmektedir.

Gerek vekilliği, gerekse MKYK üyeliği görevlerinde Mardin kalkınmasına, istihdamına ve diğer çalışmalarda ne gibi bir hizmet performansı var bilemem. Siyaset hayatındaki hizmet tamamlama raporu nerede var bilemem. Ama bildiğim bir şey var ki bu kadar etkili makamlar bende olsaydı Mardin uzayda yerini çoktan almıştı. Kendisiyle zaman zaman Mardin temalı muhabbetlerimiz ve karşılıklı iyi dileklerimiz vardır. Umarım bu dönem edindiği bu etkili makamdan Mardin gerçek nasibini alır. Kendisine hayırlı olsun dileklerimi sunuyorum.

 

PROF.DR.CÜNEYT YÜKSEL İSTANBUL/MARDİN MİLLETVEKİLİ. ESKİ MKYK ÜYESİ :

Sevgili Cüneyt Yüksel Mardin’in müstesna ailelerinden birine mensup kıymetli bir şahsiyettir. Hukuk alanında önemli bir bilim insanıdır. Turizm alanında önemli bir yatırımcıdır. Ailesinde önemli makamlarda bulunan bireyler vardır. Oldukçada zengin bir iş adamıdır. Terbiye ve adap konusunda harikadır. Mütevazi ve entelektüel birisidir. Dünyanın en önemli üniversitelerinde hocalık yapan yüz akımızdır. Kısacası hayat ve yaşam becerisi yüksek donatıya sahip değerli bir Mardin’lidir. Ama siyasetçi olmak başka bir şeydir. 2 dönem vekillik ve MKYK üyeliğinde taşıdığı unsurların gereğini yerine getirdiğini söylemek asla mümkün değildir. Umarım bu dönemdeki vekilliği ile biraz siyasi donatı edinir de Mardin’e vefa borcunu öder diye umduğum kıymetli bir hemşeridir.

DOĞAN BEKİN İSTANBUL MİLLETVEKİLİ :

Mardin’in yetiştirdiği en özel beyinlerden birisidir. İnanılmaz bir bilgi birikimi olan, dünya tarihini yemiş yutmuş, saha çalışmalarında rakibi olmayan, Rahmetli Erbakan hocanın yetiştirdiği müthiş bir beyindir. Edep adap ahlak ve dürüstlük konusunda her kesimin EMİN olarak adlandırdığı birisidir. Ancak Vekil olmasıyla birlikte Mardin ile ilgili hiçbir girişimde, destek ve çabada bulunacağını düşünmediğim ve hayal kırıklığına uğradığım bir isim oldu maalesef. İdolüm iken hayal kırıklığım olan bir Mardin’li siyasetçi değil, Mardin’de doğmuş bir siyasetçi olarak kalbimdeki yerinde kaldı.

 

DERYA AYAYDIN  İSTANBUL MİLLETVEKİLİ :

CHP’nin en etkili kemik isimlerinden biri olan Aydın AYAYDIN’ın kızıdır. Bu kardeşimizi kim siyasete soktuysa büyük günah işledi. Siyaset öğrenme çabası ile ziyaret fotolarına entegre olmaya çalışan bir kardeşimizdir. Vekilliği bırakın bir yana, daha siyasetin ne olduğunu öğrenene kadar zaten vekillik süresi bitecek ve o da tıpkı bir çok vekil gibi yaşam cv’sine Eski Milletvekili olarak yazdırıp, gelecekte torunlarına anlatacağı masal edinmiş olacak. Ak Partiye nasıl entegre olduğu ve hangi vasfından ötürü vekil edildiği halen daha gizemini koruyor.

 

CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI  İZMİR MİLLETVEKİLİ :

Ceyda hanımı yazmak öyle bir paragrafla olmaz. Ceyda Vekilin ve Babası Süleyman Bölünmez’in vekil profil farklılığını bir dizi olarak önümüzdeki günlerde yazacağım.

 

Şimdi anladınız mı Faruk Kılıç, Muhammed Adak, Vahap Alma ve Yönetiminin üzerinde ne kadar önemli ve ağır yükler olduğunu ve Mardin’in bu döneme damga vuran Siyasi liderinin neden Faruk Kılıç olduğunu…

 

 

Bir yanıt yazın