Yapay zekalı ilk doktor geliyor! Akıllı sinyallerle ölümcül hastalıkları tedavi etti

Dr. Biolyse projesine Kovid-19 salgınının hemen başında başladıklarını ifade eden AVB Biyoteknoloji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tunç, “Bu proje 3 aşamadan oluşuyor. Projenin ilk aşaması olan tedavi özelliğinin bilimsel olarak ispatlanması sürecini geçerek tıp literatürüne ekledik. Şimdi artık hastalıkların ve patojenlerin kombine tanısı aşamasına geldik. Bu aşamada tüm kan ve biyokimya değerlerini vücut dışından ölçüp, vücut içinde aktif veya pasif haldeki patojenleri tespit edecek sistemi geliştiriyoruz. Cihazımız şu anda henüz öğrenme sürecinde. Vücuda verilen sinyallerinden gelen cevapları doğru yorumlamayı öğreniyor. Bu süreç tamamlandığında damardan kan alarak tahlil yapmaya gerek kalmayacak. Aynı zamanda enfeksiyona sebep olan patojeni birkaç dakika içinde tespit edecek ve istenirse o anda tedavisine başlayabilecek. Hasta ve sağlık personeli iyileşme sürecini kan ve biyokimya değerleriyle, patojen yükü üzerindeki değişimleri de cihaz ekranından gerçek zamanlı olarak takip edebilecek. Bu sayede gereksiz tedavilerle vücudun yıpranması da engellenmiş olacak”dedi.

Alıntı Metni

İNSANLARDA TEDAVİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

“Cihazın insan tedavisine başlaması bizim için artık sadece bir prosedürden ibaret” diyen Serkan Tunç sözlerine şöyle devam etti: “Bunun için dünya çapında bir klinik çalışma atağı başlatıyoruz. Bir daha pandemi yaşanmaması için salgına ve sosyal dokuya zarar veren ölümcül hastalıklara odaklandık. Bu yüzden misyonumuz gereği önce Kovid-19 ve eş zamanlı olarak ilk etapta HIV, hepatit, nefrit ve pankreatit olmak üzere 5 hastalık üzerinde uluslararası alanda klinik çalışmalar başlatacağız. Uluslararası alanda bu işleri yönetecek bilim ekibinin oluşturulması çalışmalarına başladık. Bu çalışmaların her biri farklı ülkelerde planlandı. Kademeli olarak 2022 yılı sonbaharı ve 2023 yılı içinde bu tedavilerimizi de tescillemeyi düşünüyoruz. Aynı zamanda dünya çapında bir iş birliği programı da başlattık. Farklı ülkelerin sağlık bakanlıkları ve üniversiteleriyle, insan ve hayvanlarda görülebilecek her türlü salgına karşı çeşitli alanlarda birlikte çalışacağız.”

Alıntı Metni


FIP VE PARVOVİRÜSÜN TEDAVİSİNDE ÇOK ETKİLİ

Koronavirüs klinik araştırmasında görevli Veteriner Hekim Kübra Doymuş da, “Koronavirüsler kedilerde ölümcül FIP enfeksiyona sebep olan ve yaklaşık yüzyıldır bilinen bir hastalık türü. Kovid-19 pandemisine yol açan Sars CoV2 tipi de aynı virüs ailesinin üyesi. Kedilerin yaklaşık yüzde 80’i bu virüsü ömür boyu taşırlar. Virüsün vücut içinde mutasyona uğraması sonrasında kedilerde enfeksiyöz peritonitisi (FIP) adı verilen enfeksiyonun gelişmesine neden olur. FIP geliştiğinde ölüm oranı yüzde 90 gibi çok yüksek oranlarda gerçekleşir. Bu hastalık çoklu sistem üzerinde yıkıcı etkilere sahip olduğu için genellikle hasta için acılı ve ızdıraplı bir süreç olur. Geçerli bir tedavisi henüz olmadığı için hayvan refahı gereği, genel teamül olarak uyutulmasını öneriliyor.Ancak sinyal tedavisi ile hastaların kötüleşmeden iyileştiğini veya durumu ağır olan hastaların hızlıca toparlandıklarını gördük. Koronavirüsün kedilerde görülen neredeyse tüm mutasyonlarını kapsayan klinik çalışmamızda ilerleme düzeyimiz yüzde 80 olup, artık gerekli hasta sayısına ulaşmış olduğumuzdan hasta alımını durdurmuş durumdayız. Bu seviyede tedavi etkililik oranımız ise yüzde 93,7 oldu” bilgisini paylaştı.

Parvovirüs klinik araştırmasında sorumlu Veteriner Hekim Cumhur Güzelhan ise,“Parvovirüslerin etkileri insanda Ebola virüs etkilerine çok benziyor. Bunun yanında moleküler yapısı Ebola’dan çok daha güçlü, vücut dışında 30 günden fazla kalabilen aşırı güçlü ve dirençli bir virüs. Bu sebeple bağışıklık sistemleri ve organlar üzerinde yüksek yıkıcı etkiye sahip ve çok hızlı ölüme neden oluyor. Sinyal tedavisinin virüsler üzerindeki etkisini görmek açısından en önemli imtihandı diyebiliriz. Tedavide yüzde 100 etki başarısı tıbbi alanda eşine az rastlanır olaylardan. Üstelik hayvanlara ağrı ve acı vermeden etkiyi görüyoruz. Bu tedavinin Türkiye’den çıkması ayrıca bir gurur ve dünyada da çok hızlı bir şekilde yayılacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Bir yanıt yazın