SON DAKİKA: Kim’i takip eden gizemli kadın olay oldu!

Şimdilik diktatörün üvey kız kardeşi Kim Sol-song olarak tanımlanan ancak kim olduğu henüz bilinmeyen kadın, son zamanlarda yapılan birkaç görüşmede Kuzey Kore liderini takip ederken fark edildi. 30’lu veya 40’lı yaşlarında görünen kadın, gözlük takıyor ve büyük bir el çantası taşıyor. Kadın ayrıca Kim Jong-un’un Mercedes’inden ayrılırken ve Şubat ayında büyük bir siyasi mitingde ona konuşmasını verirken görüldü.Kuzey Kore’nin seçkinleri konusunda önde gelen bir uzman olan Michael Madden, onun liderin yakın çevresinin bir parçası olabileceğini öne sürerek, “Bu kişinin hangi işi veya işlevi olduğunu henüz bilmiyoruz. Ancak bir etkinlikte Kim Jong-un’un şahsi aracından çıkarken görüldüğü için, doğrudan onun ofisinde çalıştığı makul bir varsayım. Kim Jong-un’un idari ve kişisel asistan olarak çalışan, kadın ve erkeklerden oluşan dört veya beş kişilik bir grubu var. Bu kadın onun özel sekreteri olabilir” dedi ancak hikaye burada bitmiyor.

BABASI KİMLERİN LİDERE ERİŞEBİLECEĞİNİ KONTROL EDİYORDU

Söz konusu 47 yaşındaki kadın gerçekten de Kim Sol-song ise, arka planı oldukça güçlü bir kişi ofise gelmiş demektir. Babası, eski lider Kim Jong-il’e 2011’deki ölümünden önce etkinlik direktörü olarak hizmet etmişti. Kuzey Kore Liderlik İzleme web sitesini yöneten Madden, bunu ‘kritik’ bir pozisyon olarak nitelendirerek şunları söyledi:

Alıntı Metni

HALKIN KARŞISINA ÇIKMAYAN ELİT

Kim Sol-song’un, büyükbabası ve ülkenin kurucu hükümdarı Kim Il-sung’a yabancı dil çevirmeni olarak hizmet ettiği de söyleniyor. Madden şunları ekledi: “Kim Jong-un 10 yıl önce liderliği üstlendiğinde, Kim Sol-song çekirdek bir seçkin siyasi destekçiydi ve Kim Jong-un’un iktidara geçişinde etkin bir rol oynadı.” Liderin öz kız kardeşi Kim Yo-jong, Kuzey Kore rejimi içinde halkın karşısına çıkan figürlerden birisiydi ancak Kim Sol-song şimdiye kadar dikkatlerden kaçındı. Madden, bu durumun Kim Sol-song’un etkisini azaltmadığını söyledi: “Kim Sol-song, Kuzey Kore medyasında ve siyasi kültüründe hiçbir zaman halka açık bir isim olmadı. Dünyadaki diğer siyasi kültürlerin aksine, Kuzey Koreli bir elit, gücünü veya etkisini kurmak için bir kamu profiline ihtiyaç duymaz.

‘SÖZ KONUSU KİM SOL-SONG GİBİ BİRİYSE İHTİYATLI OLUNMALI’

Kuzey Kore’deki gelişmeleri izleyen Güney Kore merkezli web sitesi NK News, yeni bir makalede Kim Sol-song’un gizemli kadın olabileceğini öne sürmüştü ancak Madden, kadının gerçek kimliği doğrulanana kadar ihtiyatlı olunması konusunda uyararak “Kuzey Kore’yi gözlemlerken, Kim Sol-song gibi insanlar hakkında bilgiden çok şaşırtmacalara ulaşmak her zaman daha olasıdır” dedi.

Kaynak

Bir yanıt yazın