TAM ZAMANINDA ÇIKAN MUHTEŞEM BİR KİTAP – ENES OSMAN ABA YAZDI …

Son zamanlarda topa tutulan Suriyeli mülteciler ülke gündemine bir kez daha otururken, ünlü sosyal çalışmacı ve Yazar Enes Osman ABA “ SURİYELİLERİN SOSYAL ENTEGRASYONU “ isimli kitabı çıkararark, toplumun ötekileştirmeye karşı adımlarına fren çalışması taktı. Özellikle kadın mültecilerin ele alındığı ve dünya genelindeki mülteci kadınların yaşşadığı sorun ve rehabilite entegrasyonu alanında rehber kitap niteliğindeki bu eserin büyük ses getirmesi bekleniyor. Özellikle şehirlerinde mülteci misafir eden Belediye ve Valiliklerin yakından incelemesi gereken bu eserin günümüzde insanlar ve toplumlar arası ötekileştirmeyi engelleyici rolü olduğu göze çarpıyor.

 

Yazar Enes Osman Aba; Son kitabı ile Suriyeli mültecilerin, kente entegre olması ile ilgili profilleme çalışması yapıldığını, yapılan bu çalışmayla Adıyaman kent merkezi ve ilçelerinde yaşayan geçici koruma statüsündeki Suriyeliler ile hem nicel anket hem de derinlemesine görüşme tekniği kullanıldı.

Adıyaman’da yaşayan 571 sığınmacı kadının ekonomik ve sosyal uyum çalışmalarında kullanılmak üzere eğitim, sosyal hizmetler, iş hayatı başta olmak üzere profil çalışmaları yapılarak entegrasyon süreciyle ilgili doneler elde edilip bir veri tabanı oluşturulduğunu belirtti.

Gerçekleştirilen ekonomik ve sosyal uyum profil taraması kapsamında elde edilen bilgiler doğrultusunda detaylı bir analiz raporu hazırlandı. Dört aylık saha araştırması sonucu ortaya çıkan bu kitap ile sorunlara çözüm odaklı öneriler sunulmuştur.

Bu kitabın hazırlanma sürecinde editörlük hizmeti veren Sosyolog Murat Sertpolat ile Sosyal Çalışmacı arkadaşlarım Memet Sonuç ve Levent Seyrek’e teşekkür ederim dedi.

 

 

Bir yanıt yazın